تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی

کد : 10034نویسنده: مدیر سایت: ظهوری مطلب قابل چاپ

31 اردیبهشت ماه، آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه تهران، تولد یک دانشگاه را به همه اعلام می کند: «امروز یک طرحی در ذهن بنده و دوستان من، جناب رئیس جمهور و نخست وزیر و بعضی از دوستان در ستاد انقلاب فرهنگی مطرح است. من آن را اینجا می خواهم مطرح کنم. ان‏شاءاللّه این طرح را متفكّران تقویت كنند تا یكی از وسایل حركت جدّی علم بشود و واقعاً در اینجا انقلاب فرهنگی صورت گیرد. البتّه، ما هنوز تصمیم نهایی را نگرفته‏ایم، ولی روی این طرحی كه عرض می‏كنم، جدّی هستیم تا اگر امروز امكانات ما كافی نیست كه هر كس را كه ‏طالب تحصیلات عالیه است و می‏خواهد به دانشگاه برود جذب كنیم، فكری‏كنیم و راهی انتخاب كنیم كه هیچ طالب علمی مجبور نباشد دست از تحصیل‏بكشد.یكی از طُرُق این است كه از همین امسال، در هرجا كه دستمان رسید (و شاید كم كم به شهرهای كوچك و روستاها هم به آسانی برسد)، مراكزی ‏درست كنیم به نام «دانشگاه آزاد»؛ اما نه مانند دانشگاه آزادِ رژیم گذشته، دانشگاه آزادِ واقعی كه موادّ تحصیلی دانشگاهی، با آن روش تحصیلی كه در حوزه‏های علمیه می‏خوانند، خوانده بشود.»

ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی در خیابان اسکندری خود به تنهایی تاریخ سی و چند ساله دانشگاه آزاد اسلامی را در دل دارد؛ اولین ساختمانی که کنکور دانشگاه آزاد اسلامی را برگزار کرد، اولین ساختمانیکه سربرگ ها و آرم دانشگاه آزاد را در خود دید، اولین ساختمانی که نامه های اداری نوپاترین دانشگاه کشور را روی میزهای خود می دید.

چهار مرد وارد ساختمان شدند؛ مرحوم مهندس شکر ریز، مرحوم مهندس پیراینده، دکتر زارع و دکتر جاسبی. چهار مرد که آمده بودند تا به بزرگترین ماجراجویی زندگی شان لبخند بزنند. از میان این چهار نفر، بعدها دکتر زارع به ریاست واحد تبریز رسید، دکتر شکرریز، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شد، مهندس پیراینده مغز متفکر بخش اداری و مالی دانشگاه و در نهایت پیشنهاد دهنده طرح هم یعنی دکتر عبدالله جاسبی به ریاست دانشگاه آزاد منصوب شد.

تا شروع مجلس سوم اگرچه برخی هنوز بر طبل مخالفت با دانشگاهی که امام راحل از آن حمایت کرده بودند، می کوفتند اما این مخالفت ها چندان علنی و قابل توجه نبودند. گاه در بعضی از رسانه های چپ، یادداشت ها و مقاله هایی در انتقاد به ایده تشکیل این دانشگاه به چاپ می رسید اما چون نسیمی که می وزد، تنها پرده های یک پنجره کوچک در ساختمان خیابان اسکندری را تکان می داد و بس.

پس از بیش از 29 سال ریاست دکتر جاسبی بر دانشگاه آزاد اسلامی در روز سه شنبه 28 دی ماه 90 با رای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر دانشجو ریاست دانشگاه را بر عهده گرفت و فقط حدود 20 ماه مسئولیت این دانشگاه را برعهده داشت و سپس در جلسه هیات امنای دانشگاه که بیست و هفتم شهریور 92برگزار شد؛ حمید میرزاده توانست با اکثریت آرا به سرپرستی دانشگاه انتخاب شود. بعد از ایشان دکتر فرهاد رهبر و سپس دکتر طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شدند.

او اما چهره ای ناآشنا برای دانشگاه آزاد اسلامی نیست و مسئولی نبوده که یک شبه از میان حامیان دولت سر برآورد و سودای ریاست بر بزرگترین مجموعه آموزشی کشور را داشته باشد. میرزاده مردی آشنا با فضای آموزشی کشور است؛ قدیمی ترین سابقه او را البته پس از فرمانداری سیرجان و استانداری کرمان در ابتدای دهه 60، می توان در هسته دولت میرحسین موسوی سراغ گرفت. در فاصله سالهای 64 تا 68، حمید میرزاده چهره ای اجرایی و بازوی راست نخست وزیر جنگ بود؛ مردی که پیام بازسازی پالایشگاه آبادان در کمتر از صد روز را به گوش مردم کشور رساند و از جبهه های جنوب کشور تا مساجد اردبیل سفر کرد تا بگوید دولت چطور با تکیه بر مردم توانسته از سخت ترین بحران اقتصادی جنگ عبور کند و تولید دوباره بشکه های نفت در عظیم ترین پالایشگاه آن زمان را آغاز کند. پس از آن بود که به عنوان معاون اجرایی هاشمی رفسنجانی به ساختمان پاستور رفت و 6 سال در رکاب او بود و در تمام روزهای جنگ و سازندگی هیچ گاه از تحصیل و حضور در فضاهای دانشگاهی شانه خالی نکرد.

در حلقه نام های شناخته شده دانشگاه آزاد اسلامی، نام او سال 86 در کنار نام حسن خمینی و هاشمی رفسنجانی به عنوان سه نماینده هیات موسس دانشگاه قرار گرفت و مهرماه سال 92 به سمت ریاست دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شد. دکتر میرزاده، سیرجانی و شصت و چهارساله است که پیش از این در دانشکده مهندسی پلیمر و دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد بوده؛ دانشگاهی که او خود در سال تولد انقلاب مدرک فوق لیسانسش را از آن اخذ کرده است. کارنامه مدیریتی او نیز به اندازه کارنامه دانشگاهی اش پر بار است؛ در مقطع مهم و تاریخی 59 تا 64 او فرماندار سیرجان و استاندار کرمان بوده و بعد از حضور در پشت معاونت اجرایی نخست وزیر و رئیس جمهور ، دو سال نیز ریاست سازمان برنامه و بودجه را بر عهده داشته و از سال 86 پا به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته و دبیر، عضو هیات موسس و عضو هیات امنای مرکزی آن بوده است."


ارسال مطلب برای دوستان

لطفا در هر خط یک آدرس ایمیل بنویسید .

ارسال برای دوستانشرکت فناوری اطلاعات ققنوس کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر می باشد